Geleneksel Sultanahmet İftarımız

sultanahmette iftarİstanbul’da yaşamanın güzelliklerinden biri de, canımız istediğinde iftarımızı büyük camilerin avlusunda yapabilmemiz.. Bir kaç yıldır geleneksel hale getirdiğimiz iftarımızı bu sene de Ramazanın başında yapmak nasip oldu çok şükür :) Tabii bunda Ramazan’ın yaza denk gelmesinin de payı büyük..

İftarı beklerken biraz Sultanahmet etrafını turladık. Arasta Bazaar çok güzelmiş, hep önünden geçip ilk defa içine girdim. Biz genelde Ramazan için kurulan standları gezerdik. Onun dışında caminin içinde vakit geçirmek ayrıca çok keyifli oldu..

el işi iğne oyası

sultanahmette iftar

Yanımızda Neler Götürdük?

Hem piknik tadında iftar yapıyoruz hem de açık havada bir çok kişiyle iftar yapmanın keyfini paylaşıyoruz.. Yanınıza çok bir şey almanıza gerek yok. Zaten hemen doyuyorsunuz. Ekmek arası bir şeyler götürseniz bile olur. Biz akşamdan eşimin ablası ve kuzeni ile sarma sardık :)

Bizim menümüzde neler mı vardı? Size de fikir olması için yazayım.

– Zeytinyağlı yaprak sarma
– Zeytinyağlı yeşil fasulye
– Patatesli börek
– Haşhaşlı ekmekcikler
– Karpuz
– Hurma
Şekerpare
– Patlamış mısır (olmazsa olmazımız:) )
– Termosla çay :)

Bir de yine size fikir olması açısından, (biz bu sene öyle yaptık çok leziz oldu.) 2 termos alıp, birine koyduğumuz sıcak suya ezana yakın çay demledik. Tazecik çayımız oldu.

Ayrıca yerler ıslak olabiliyor, altı muşamba olan ya da hasır bir örtü götürmeyi unutmayın.

Aşağıdaki videoda da göreceksiniz, masalar var ama yer tutmak mümkün değil. Sanırım öğlende gelip yer tutuyor millet. Biz de yere serdiğimiz örtümüzün üzerinde yiyoruz. Akşam ezanında sadece turistler kalıyor ayakta. Herkeste derin bir sessizlik oluyor. Sonra çatal kaşık sesleri :)

sultanahmette iftar

sultanahmet iftar

Eşimle geçen konuşurken Ramazan’ın yaza denk gelmesinin ayrı bir güzel olduğundan bahsediyorduk. 30 senede bir tekrarlanan bu olaya şahit olduğumuz için ne mutlu bize.. Hatıra kalması için de bloguma yazmaya çalışıyorum..

Bu sene gitmek istediğimiz bir kaç yer daha var.. İnşallah seneye de yapmak nasip olur bu geleneksel iftarlarımızı :)

Aşağıdaki videoda dün yaptığımız iftarımız var :) Youtube kanalıma abone olmak için tıklayabilirsiniz :)

yazi

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

5 Comments

  1. İstanbul’ da gitmekten en çok hoşlandığım yerdir Sultanahme…Büyüleyici…

  2. Hayırlı ramazanlar….

  3. gıcıksın şahika.
    kıskandımmmm
    bi de iftar vakti okudum ya pofff pofff

  4. ne güzel olmuş en son ne zaman gittiğimi hatırlamıyorum kalabalık diye gitmiyoruz oysa ne büyük keyiftir. hayırlı ramazanlar

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]