Bugünlerde herkes harıl harıl iftarda ne yesek diye düşünürken, orucu açar açmaz bir yudum su ile doyan ben sahurda ne yesek diye dolanmaya başlıyorum :) Kolay değil 17 saatin psikolojik etkisi de oluyor tabi. Ama çok şükür ilk gün çok güzel geçti. Rabbim serinliği de verdi. Ne susadım, ne acıktım. Allah dışarıda olanların yardımcısı olsun tabii. Ağır işlerde çalışanlara çok zor.

Gelelim sahurda ne yesek derdini ortadan kaldıracak alternatiflere.

Bir kere sahura gelmeden 2.5 litre suyu içmemiz gerekiyor. Sahur vakti birden litrelerce su içemeyeceğimize göre iftardan itibaren içmeye başlamamız gerek. Bir diğer önemli husus da yumurta. Her ne kadar sıcaklarda yumurta pek sevilmese de uzun süre tok tuttuğu için yumurtanın önemi büyük. Ben yumurtayı direk olarak haşlanmış şekilde değil de menemen olarak yemeyi seviyorum. Hem yanında ekmek de bolca yendiği için tok tutma olasılığı ikiye katlanıyor.

menemen

Bizim sahurlarımız genelde kahvaltı şeklinde oluyor. Kış aylarında olursak eğer mutlaka önden bir çorba içiyoruz.

Kalan pideleri değerlendirmek için iskender benzeri bir tarif uyguluyorum. Onu da yaparsam ilerleyen zamanlarda paylaşırım. Kıymayı kavurup, domestes sosla pidelerin üzerinde sunduğum güzel bir tarif.

Bu akşam niyetim börek yapmak. Bakalım midemizdekiler erirse eğer sahurda bir şeyler yemeye yer kalır diye umud ediyorum :)

 

Bugünün iftar menüsünde ne vardı kısaca bahsedeyim, belki bir fikir olur:

– Yayla Çorbası
– Biber Dolması
– Çoban salata
– Karpuz
– Ramazan Şerbeti (marketlerde hazır satılandan, bunu denemelisiniz!)
– Prenses Tatlısı

Sizler sahurda neler yemeyi tercih ediyorsunuz?