İlk Aşure Deneyimim

Evlendiğimden beri her sene Muharrem ayı geldiğinde Aşure yapmak için heveslenirim. Yapsam hem biz yesek, hem komşularımıza dağıtsam diye içimden geçer.. Ama bir türlü cesaret edemem. Bu sene eşimin ablası birlikte yapalım mı diyince bana bir cesaret geldi. Nasıl olsa yanımda bilen biri var hayal kırıklığı yaşamam hem de öğrenmiş olurum diye düşündüm. Buğdayı çok sevdiğimden dolabımda vardı. Çorba yapmak için kullanıyordum. Gönen’de annemlerden aldığım kuru fasulye, nohutu ve buğdayı akşamdan ıslattık. Ertesi gün oldukça heyecanlıydım çünkü ilk defa evimde aşure pişirecektim.

Düdüklü tencere çok işimize yaradı. 1 kilodan biraz daha az olan buğdayı ikiye bölüp 45 dakika haşladık. Keşkek yapılacak kıvama gelmişlerdi neredeyse :) Buğday haşlandıktan sonra fasulye ve nohutu da 40 dakika haşladık. Lokum gibi olmuşlardı. Daha sonra kuru meyveleri normal tencerede biraz haşladık. Burada bir püf noktası var. İnciri ayrı kaynattık ve suyunu döktük. Diğer meyvelerin suyunu atmadık. Sonunda tüm malzemeler haşlanınca büyük bir tencerede birleştirip en son şekerini ilave ettik. Bir büyük tencere yetmedi tabii bir tencereye daha bölmek zorunda kaldık. 

Bu aşamaları tek tek yazıyorum ki benim gibi ilk defa yapmak isteyenlere ve yanında deneyimli biri olmayanlara klavuz olsun.

Malzemelerim göz kararıydı ama içine ne koyduğumuzu bilmeniz için hepsini yazacağım. En güzel kısmı da süslemesi. O da sizin zevkinize kalmış. İnşallah bu yılımız bereketli olur :)

Aşure Malzemeleri:

Buğday
Nohut
Kuru Fasulye
İncir
Kuru Üzüm
Kuş Üzümü
Kuru Kayısı
Tarçın
Yeni Bahar
Biraz pirinç
Biraz mercimek
Şeker 

Üzeri için:
Nar
Çam fıstığı
Tarçın
Kuş üzümü
Fındık
Ceviz

Yapılışı:
Yukarıda da anlattığım gibi buğday, nohut ve kuru fasulyeyi akşamdan ıslatıyoruz. Buğdayın suyu hariç diğerlerinin suyunu süzüyoruz. Kuru meyvelerden kayısı ve inciri küçük parçalara ayırıyoruz. İncir hariç tümünü aynı yerde kaynatıp suyunu süzmüyoruz. İncirin suyunu süzüyoruz. En son bir tencerede hepsini karıştırıp şekerini ekliyoruz. Şekeri damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Kuru meyvelerinde şekerli bir tat kattığını unutmayın. Biz nohut ve fasulye tatlanana kadar kaynattık. Takriben yarım saat şekeri ekledikten sonra kaynatmanız gerekiyor. Sürekli karıştırmayı da unutmayın! 

Eviniz bereketle dolsun..

 

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

4 Comments

  1. Ben hic denemedim Asure yapmayi, tum malzemeleri bulmak zor geliyor. Senin yaptigin cok guzel gorunuyor ellerine saglik, seneye ben de deneyeyim :)

  2. admin says:

    Evet sizin oralarda malzeme bulmak sıkıntı olabilir, ama sadece buğday ve kuru meyveler ile de yapılsa bence güzel oluyor :) Umarım denersin :)

  3. ilk deneyimde bu görüntüyü görselliği verebildiyseniz alıştıkça profesyonelleştikçe çok daha şık ve leziz aşureler yapabilirsiniz elinize sağlık.

  4. admin says:

    çok teşekkür ederim çok mutlu oldum :)

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]