Hoşgeldin Ramazan ve Şahika Nerede?

Merhabalar, Kadinsanat bir kadın portalı olmasının yanı sıra Şahika’nın (yani benim) aslında kişisel blogum. Senelerdir sosyal medya işi yapıyorum ve bu sene sosyal medyadan çıkma kararı aldım.

Birazcık hikayemden bahsedeyim, 99 yılında babacığımın eve bilgisayar almasıyla başladı her şey. Başlarda oyun oynadık, internete girdik chat yaptık vs. Ama ben vaktini boşa harcamayı seven biri değildim. Bir şey yapmalıydım. O sıralar eve gelen Byte, Pc World gibi dergilerden makaleler okurdum. Hakkı Öcal en sevdiğim yazarlardandı. Hala da öyle. Onun kitaplarından HTML öğrenmeye karar verdim. Kendisine de bir mail gönderdim. Sağolsun babacan bir tavırla bana cevap verdi. O an ünlü bir yazarla yazıştığıma çok sevinmiştim.

Hikayem böyle başladı, sonrasında kendi başıma bir web sitesi oluşturabileceğimi görüp sevinmiştim. İlk kazancımı o şekilde kazandım ve Nokia 3310 telefon almıştım (şimdinin iPhone’udur kendisi dalga geçmeyin :D ) Aradan yıllar geçti, benimle aynı kafada olan canım eşim Hasan beyle tanışmam da bu vesileyle oldu. 2006 yılında evlendik ve o da işinden ayrılmasıyla biz evde web sitesi vs yaparak geçimimizi sağlamaya başladık.

Doğru bir strateji ile şu an popüler olan her uygulamayı biz yapabilirdik geriye dönüp baktığımızda. Ama biz tüketen tarafa geçmiştik.

Önce Twitter sonra da Instagram’ın çıkmasıyla biz yine o mecralarda da içerik üretmeye başladık. Ürettiğimizi sandık ya da. Hem kendi hayatlarımızı paylaştık hem çocuklarımızı. Benim güzel bir kitlem vardı aslında şimdi hakkını yiyemem. Tarif paylaşıyordum, seviliyordu da.

En Büyük Kaybım

Geçen sene, yani 3 Mayıs 2023’te canım babacığımı pankreas kanserinden kaybettik. Bu benim için inanılmaz bir yıkım oldu. Nefes bile alamadım bir süre. Ömer, Faruk olmasa sabahları uyanmak bile çok zordu. Babama veda yazısı bile yazamadım..

Velhasıl..

İnsanın hayatında bazı dönüm noktaları vardır. O anda kafanızda bir ışık yanar ve aydınlanırsınız.

Ben de bu son dönemde bir aydınlanma yaşadım. Hayat kadar ölümün de gerçek olduğunu kabullendim.

Bunu yapmam çok zor oldu, benimle aynı yoldan geçecek olanlar vardır mutlaka. Ama Rabbimiz bizim için en hayırlı olanı biliyor.

Bu aydınlanmada beni kendime getiren kitap İmam-ı Gazali hazretlerinin Kimyâ-yı Saâdet kitabı oldu. Telefonum kapalı, hiç bir sosyal medyaya erişimim yok. Bir şeyle meşgul olmam lazımdı. İşte o anda aklımdaki tüm soruları o kitapta buldum. İnsan ne için yaşar? Ölüm neden var? Kafamda asılı duran bir sürü soruya cevapları buldum.

Sonrasında canım eşimin de desteği ile toparlanma sürecine geçtim.

Kısacası, hayatımızdaki tüm vakitler çok kıymetli. Onu neyle harcadığımız da öyle. Ben artık sosyal medyada olmama kararı aldım. Tabii ki kadinsanat benim ilk göz ağrım. Ondan vazgeçemem. Tüm insanlara faydalı olan ne varsa burada olacak.

Bu vesileyle herkese Hayırlı Ramazanlar diliyorum. Bu ay huzur ve arınma ayı. Dilerim hepimize iyi gelir.

Not: Kapak resmi AI ile oluşturulmuştur.

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]