Çaycı İzzet Efendi

Hani hepimizin hayalidir ya, bir gün kafe açacağım. İçinde kitaplar da olacak.. İşte o hayalimizi biri gerçekleştirmiş hanımlar dağılabiliriz…

Şaka bir yana, Çaycı İzzet Efendi‘ye gittiğim günden beri aklımdan çıkmıyor. Nasıl böyle güzel bir yer açılabilirin sorusunun cevabı orada saklı..

Çaycı İzzet Efendi

Çengelköy sevgimi bilmeyen yoktur artık. Bir başkalık var o semtte. Çözemediğim bir güzellik. Tamam çok kalabalık olunca çekilmiyor.. Ama ben çok güzel bir yer keşfettim. Bilgisayarımı alıp tüm günü orada geçirebilirim. Hem bilgisayara da gerek yok, içerisi kitap dolu!

Çaycı İzzet Efendi

Kimdir Çaycı İzzet Efendi?

Ülkemizde daha çayın adı bile bilinmezken çay konusunda kitap yazan kişi İzzet Efendi. Çok değil daha 100 yıl öncesinde çayın bu kadar yeri yokmuş hayatımızda. İzzet efendi çok sevdiği için bahçesinde çay yetiştirirmiş. 1879’da İstanbul’da 81 sayfalık bir “Çay Risalesi” bastırmış..

Ondan seneler sonra ülkemize çayı getirip sevdiren ise Zihni Derin olmuş. O zamanlar Gürcistan’da yetiştirilen ve tohumlarının satılması kesinlikle yasak olan çayı, bastonunun içinde ülkemize getirip yetiştirmiş ve böylece çay tarımına başlamışız.

Bu kadar çay tarihçesi yeter! :) İçinde 60’tan fazla çay çeşidinin olduğu Çaycı İzzet Efendi’ye gidin ve ülkemizde olan olmayan bir sürü çayın tadına bakın derim.

Çaycı İzzet Efendi

Ancak, bir husus daha var. Çayı içmeden önce koklamanız gerekiyor. Çeşit çeşit çay içinden kokusunu sevdiğiniz bir tanesini içebilirsiniz. Ben portakal ve yaseminli bir çay içtim (adını tam hatırlamıyorum:) ) ama ilerleyen saatlerde milk oolong isimli bir çay içirdiler bana.. Dünyam değişti.. Tütsülenmiş süt ve çayın birleşimi.. Sütlü çay içer gibi.. Anlatılmaz yaşanır..

Çaycı İzzet Efendi o diğer fabrikasyon mekanlar gibi değil.. Bizzat sahibi sizinle ilgileniyor, çayınızın demini kontrol ediyor. Her çay yeni tertemiz bardakta geliyor. Süresi dolan çaylar acımasın diye yenisi ile değiştiriliyor. Kendinizi Kraliyet çay bahçesinde hissediyorsunuz :) Abartmıyorum..

Şansımıza o gün Zeynepcim de oradaydı ve nefis bir cheesecake yapmıştı. Artık her daim nefis cheesecake’i orada bulabilirsiniz. Onun dışında bir sakızlı paskalya çörekleri var ki… Tadı damaktan çıkmaz.

Daha ne diyeyim, ikramı bol, çayı bol, mekanı güzel, Çaycı İzzet Efendi ziyaret edilmez mi?

Çaycı İzzet Efendi

Çaycı İzzet Efendi

Çaycı İzzet Efendi

Nasıl gidilir?

Çok kolay, Çengelköy’e geldiniz mi? Sahil tarafında değil karşı sokakta Waffle’cı Kemal Usta’dan içeri girin. Biraz ilerleyin, işte orada :)

İnstagram adreslerinde nefis fotoğraflar da paylaşıyorlar.

Benden söylemesi ;)

Eşimin de Çaycı İzzet Efendi hakkında bir yazısı var, buradan okuyabilirsiniz.

 

Çaycı İzzet Efendi

Çaycı İzzet Efendi

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

7 Comments

 1. ben de gittim ki lalalala!!
  sizinle olup beraber çayları içmek isterdim ama.. o da olur inşallah ^^
  çok güzel anlatmışsın gerçekten saatlerce değil tüm günü rahatlıkla geçirebilir insan orada.

 2. Hoş bir mekana benziyor ama bize birazcık uzak:)))

 3. güzel bir yere benziyor

 4. Çengelköye yolum düşerse mutlaka uğrayacağım bir mekan bayıldım.

 5. yeni açıldı burası. sevimli bir yermiş. gidelim bakalım :)

 6. […] farklı markalar duymaya başladık. 80 farklı çay lezzetinden dilediğinizi masanızda demleyen Çaycı İzzet Efendi‘den sonra artık Çaycı’yı da sık sık duyabiliriz. Çaycı her 15 dakikada bir […]

 7. […] finali Çaycı İzzet Efendi‘de yaptık. Yaz başından beri hayalini kurduğum soğuk çaylarını deneme fırsatı […]

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]