Mimar Sinan’ın Başyapıtlarından Zeyrek Çinili Hamam, KapsamlıRestorasyonunun Ardından Özgün İşlevine Kavuşuyor

 The Marmara Grubu’nun 13 yıl süren incelikli restorasyon çalışmaları sonucunda şehre bir kültür mirası olarak yeniden kazandırılan Zeyrek Çinili Hamam, tarihle iç içe bir yıkanma deneyimi sunmak üzere 3 Mayıs 2024’te kapılarını ziyaretçilerine açıyor. Osmanlı Donanması’nın Kaptan-ı Deryası Barbaros Hayreddin Paşa tarafından yaptırılan ve Mimar Sinan tarafından inşa edilen bu görkemli çifte hamam, kadınlar ve erkekler için ayrı alanlarda yıkanma imkanı sunuyor. 

Osmanlı hamam ritüellerini modern bir dokunuşla buluşturan ve misafirlerine tarihin içinde yıkanabilecekleri bir huzur vahası sunan beş yüzyıllık Zeyrek Çinili Hamam, güncel sanat ve tasarım alanında önde gelen isimlerle işbirliği yaparak zanaata verdiği önemi günümüze taşıyor.

Ünlü moda tasarımcısı Hussein Chalayan, Zeyrek Çinili Hamam için hamam mimarisi, gelenekleri ve ritüellerini alamet-i farikası olan yenilikçi yaklaşımla yorumlayan bir giysi ve aksesuar koleksiyonu tasarladı. Tasarımlarında hamama has mimari detaylar, patina, ve ışığın mekânla ilişkisinden esinlenen Chalayan, vücuda havlu sarma sanatıyla ilgili süregelen tutkusundan da ilham alıyor. Misafirlerin kullanacağı peştemal, havlu ve nalınların yanı sıra, hamam çalışanlarının giydiği ceket ve pantolon gibi parçaları da içeren bu zamansız koleksiyona Zeyrek Çinili Hamam kompleksinin içinde bulunan mağazanın yanı sıra, Mayıs ayında açılacak olan çevrimiçi mağaza üzerinden de ulaşılabilecek. 

Hamam kompleksinin girişinde yer alan Ayça Telgeren’in Kocakarı yerleştirmesi ile misafirlerini karşılayan Zeyrek Çinili Hamam, tarihi çinilerin bulunduğu sıcaklık bölümünde Elif Uras’ın mekâna özgü heykeli Oturan Kadın’la, yıkanma deneyimini güncel sanatla 

buluşturuyor. Atina’da yaşayan ve atıl mermer bloklarını ustalıkla fonksiyonel heykellere dönüştürmesiyle tanınan sanatçı Theodore Psychoyos ise Zeyrek Çinili Hamam için özel  mermer köpük masajı ve ayak masajı üniteleri tasarladı. Sanatçının Mimar Sinan’ın mimari yaklaşımı ve hamamın tarihine dair kapsamlı bir araştırma sonucu İstanbul’da ürettiği bu öğeler, gelenekler ve malzemeye olan saygısını konforlu modern formlar ile birleştiriyor. 

Hamam sefasının vazgeçilmez bir parçası olan Osmanlı mutfağına özgü lezzetler, şerbetler ve dinlendirici çaylar ise Santimetre Studio tarafından Zeyrek Çinili Hamam’a özel tasarlanan seramiklerde sunuluyor. İlerleyen dönemlerde de güncel sanatçı ve tasarımcılarla işbirlikleri devam edecek. 

Yüzyıllara Yayılmış Bir Gelenek Zeyrek Çinili Hamam’da Devam Ediyor

Osmanlı hamam kültürü, bedeni yenilerken zihni sakinleştiren, yüzyıllara yayılmış bir gelenek olarak Zeyrek Çinili Hamam’da devam ediyor. Zamanın akışının yavaşladığı ve her misafire özel kişisel bakım deneyimi sunabilmek için tasarlanan çeşitli bakım paketleri arasında Klasik Hamam, Rahatlatıcı Hamam, Zinde Hamam veYenileyici Hamam paketleri yer alıyor. Görkemli kubbelerin altındaki göbektaşında Bireysel Hamam kullanımı olanağı da sunan Zeyrek Çinili Hamam, Minik Hamam paketiyle çocukları da aileleriyle birlikte bu geleneksel keyifle tanışmaya davet ediyor. Günümüzde de varlığını sürdüren yüzlerce yıllık bir ritüel olan Gelin Hamamı ise 10 kişi ve üzeri gruplara müzikli ve eğlenceli bir hamam deneyimi sunuyor. Zeyrek Çinili Hamam’da, Türk hamamlarının bakım, arınma ve şifa geleneklerine saygıyla tasarlanan hizmetler, incelikli, nitelikli ve modern dokunuşlar taşıyor. Hamamda kullanılan bakım ürünleri, doğal içerikleriyle ve uzmanlıklarıyla öne çıkan yerel markalarla işbirliği içerisinde üretiliyor.

Paketler hakkında ayrıntılı bilgi ve rezervasyon için info@zeyrekcinilihamam.com adresine mail atılabilir ya da Zeyrek Çinili Hamam web sitesiziyaret edilebilir.

Zeyrek Çinili Hamam Müzesi

Mimar Sinan’ın başyapıtında eşsiz bir yıkanma deneyiminin yanı sıra hamamın temelini oluşturan ve kazı çalışmalarında keşfedilen Bizans sarnıçları, hamam kompleksinin hemen yanında yer alan Zeyrek Çinili Hamam Müzesi, tarihe ışık tutan seçkisiyle ziyaretçilerini ağırlamaya yıl boyu devam ediyor. Atelier Brückner tarafından tasarlanan müzenin, alt katında restorasyon ve kazılar sırasında keşfedilen ve hamamın içinde muhafaza edilen yaklaşık 3.000 parçalık mavi-beyaz İznik çini parçalarından oluşan bir seçki yer alıyor. Ayrıca ziyaretçiler, dijital etkileşimli bir deneyim aracılığıyla 16. yüzyıla yolculuk yaparak hamamın 360 derecelik görünümünü de keşfedebiliyorlar. Hamam ritüeli ile özdeşleşmiş havlular, taslar, değerli metaller ve sedeflerle süslenmiş nalınlar gibi tarihi hamam objelerini içeren özenle hazırlanmış seçkinin yanı sıra, hamamın Mimar Sinan tarafından tasarlanmış dahiyane su ve ısıtma sistemlerini açıklayan şema ve maketler de Zeyrek Çinili Hamam Müzesi’nde görülebilir.

Restorasyonun ardından uzun bir zaman sonra ilk kez hem kadınlar hem erkekler bölümünde yıkanma deneyimi sunacak olan Zeyrek Çinili Hamam, yıl boyunca belirlenecek zamanlarda gerçekleşecek dönüşümlü kullanımı sayesinde tüm bölümlerini misafirleriyle 

buluşturmayı hedefliyor. Zeyrek Çinili Hamam ve bakım paketleri hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için Zeyrek Çinili Hamam sosyal medya hesapları takip edilebilir.

zeyrekcinilihamam.com I @zeyrekcinilihamamI Adres: Zeyrek, İtfaiye Cd. No:44, 34083 Fatih/İstanbulI Telefon: +90 212 521 21 61 

Çalışma Saatleri   

Zeyrek Çinili Hamam

Pazartesi kapalı

Salı-Pazar,08.00–22.00 

Zeyrek Çinili Hamam Müzesi

Pazartesi kapalı

Salı-Pazar, 10.00–18.00

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]