AFAD Acil Çağrı Uygulaması nasıl kullanılır?

AFAD Başkanlığı, deprem ve afet anında yardım ekiplerine cep telefonundan ulaşılmasını sağlayan “AFAD Acil” adlı mobil uygulamasını duyurdu.

UYGULAMAYI KULLANMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 4.17’de meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depremde bir çok kişi mağdur oldu. AFAD’ın açıklamasına göre Türkiye ilk depremin şokunu yaşarken, Kahramanmaraş merkezli ikinci bir deprem yaşandı. AFAD, 13:24’te yaşanan depremin büyüklüğünü 7,6 olarak açıkladı.

10 ilde şiddetini hissettiren depremlerin ardından her geçen saat can kayıpları artarken, AFAD Acil Çağrı mobil uygulaması gündeme geldi.

AFAD Acil Çağrı mobil uygulaması sayesinde kullanıcılar sistem üzerinden acil çağrı oluşturabiliyor. Zor durumda kalan vatandaşlara yardım edilmesini kolaylaştıran uygulama ücretsiz olarak hem App Store hem de Google Play üzerinden kolayca indirilebiliyor. Uygulama üzerinden tek tıklamayla 112 Acil Servis çağrısı yapılabildiği gibi en yakın toplanma alanları tespit edilebiliyor ve afet eğitim videolarına ulaşılabiliyor.  

AFAD Acil Çağrı uygulamasının kullanılabilmesi için indirme işleminin ardından telefona gelen SMS kodunun sisteme girilmesi gerekiyor. Telefon numarası doğrulandıktan sonra uygulama, TC kimlik numarasının girilmesi ve konum yetkisinin verilmesiyle aktifleşiyor.

AFAD Acil Çağrı mobil uygulamasında acil çağrı butonları bulunuyor ve çağrı başlatılıyor, 112 Acil Çağrı Merkezi’ne bağlanılarak afetzedelerin durumu yetkililere bildiriliyor. Kişi konuşabilecek durumda değilse uygulamadaki acil durum cümleleri kullanılarak mesaj yoluyla bağlantı sağlanabiliyor.

About Author

Kadinsanat.net Kurucusu , İkiz Annesi

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]