Wasabi Nedir? Sosu Nasıl Yapılır?

Acı Sos Sevenlere Uzaklardan Gelen Wasabi

Nefis Yemek Tarifleri mutfağında karşınıza çıkan ve sofranızı lezzetlendiren milyonlarca tarif, zaman zaman çeşitli soslarla daha da lezzetli hale gelir. Kullanılan soslar hem görüntü hem de tat açısından yemeğin iştah açıcı olmasını sağlar. Sos denilince akıllara birçok türde tarif gelir. Yemek yemeyi sevenler ve yeni tatlara açık olanlar, wasabi sosu hakkında da bilgi almak ister. Sizlere diğer sosları tanıttığımız ve tattırdığımız gibi şimdi de wasabiyi sunacağız.

Uzak Doğu mutfağının baştacı olan wasabi, bir tür bitki sosudur. Bu sosun en bilinen özelliği ise çok fazla acı olmasıdır. Acı sevenler belki içinden ne kadar acı olabilir ki diye düşünebilir. Ancak wasabinin dünyanın en acı sosu olduğunu belirtmemiz gerekir. Bu sosu daha önce herhangi bir yemekte tattıysanız acılığı hakkında az çok bilgi sahibisiniz. Henüz wasabi ile tanışmayanlar ise bu yazımızı okuduktan sonra merak ettiklerine ulaşacak.

Şimdi sosları yakından tanımak isteyenlere, Nefis Yemek Tarifleri farkıyla wasabi nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Uzak Doğu’dan gelen ve kendini sevdiren  wasabi acısı ile dillerden düşmeyecek!

Wasabi Nedir?

Acılığıyla meşhur, lezzetiyle olay olan wasabi Uzak Doğu ülkelerinin yemeklerine eklenen ünlü bir sostur. Bu sosu tüketmek büyük cesaret ister çünkü küçücük bir tadımda dilde acı tadını hissettirir. Yeşil renkli, kıvamlı bir sos olan wasabi, bayır turplarının işlenmesiyle elde edilir. Bu sosun ana malzemesi bayır turplarıdır.

Wasabi bitkisi ile hazırlanan bu sosu daha yakından tanımak için şu maddeleri hatırlamak gerekir:

 • Bu sos tıpkı Türk mutfağındaki limon, sirke, zeytinyağı gibi her öğünde masada yer alır. 
 • Uzak Doğu yemeklerinde dileyenler ilave olarak wasabi ekleyip yemeklerini yerler.
 • İlk defa tadanların damağında yaklaşık 15 dakika kadar acı bir his uyandırır. Yemeklerden tadımlar devam ettikçe acı his unutulur ve hoş bir aroma alınır.
 • Sağlığa olan faydalarıyla dikkat çeken bu sos, bağışıklık sistemini güçlendirmek için de tüketilir.
 • Sosun elde edilmesi için gerekli olan wasabi bitkisinin ekonomik açıdan pahalı bir bitki olduğu gerçektir.
 • Bitkinin 500 gramlık fiyatı ortalama 100 $ civarındadır.

Lezzeti ve tadıyla ünlenen wasabiyi nasıl tüketeceğinizi bilmiyorsanız sizlere bazı servis önerilerinde bulunabiliriz. Acı tat sevenler bu fikirleri mutlaka öğünlerinde denemeli:

 • Sushi seviyorsanız wasabi kullanarak aroma katabilirsiniz.
 • Pek çok kişinin severek tükettiği noodle yakın zamanlarda wasabi sosuyla daha çok tüketilir oldu.
 • Soya sosu ve wasabiden hazırlanan marine sosları sayesinde etlerin lezzetini ikiye katlayabilirsiniz.
 • Cips ya da kızartmalar için dip sos seviyorsanız, artık wasabi kullanabilirsiniz. Hazırlanan sosun içinde az miktarda wasabi olduğunda sosun aroması daha leziz bir tat alacaktır.

Wasabi Sosu Nasıl Yapılır?

Bir bitki nasıl oluyor da yeşil ve lezzetli bir sos haline geliyor diye düşünüyorsanız; sizlere şimdi burada wasabi nasıl yapılır sorusunun cevabını açıklayacağız. Soslarla aranız iyiyse, yemeklerinize lezzetli bir aroma eklemek isterseniz wasabinin yapılışını öğrendikten sonra imkanlar doğrultusunda evinizde wasabi sosu hazırlayabilirsiniz.

 • Bayır turpları özel olarak wasabi için yetiştirilir. Bu turplar olgunlaştığında hasat edilir ve ciddi yıkama işleminden geçer.
 • Yıkanan ve temizlenen bayır turpları, adeta bir elma soyar gibi kabuklarından ayrılır.
 • Kabuklarından arınan turplar, dayanıklı bir rende aracılığıyla rendelenir.
 • Rendelenen wasabi parçaları yumuşak bir kıvamdadır. Ancak daha da sos kıvamına gelmesi için tahta kaşıkla güzelce bir kase içinde karıştırabilirsiniz.
 • Dilerseniz bir miktar zeytinyağı ile kıvam verebilirsiniz.
 • Soy, rendele, ez ve karıştır aşamasından geçen bayır turpları wasabi olarak tüketilmeye hazır hale gelir.

Wasabi Kaç Scoville, Ne Kadar Acı?

Wasabiyi ilk defa tattığınızda; 15 dakika içinde acı aromayı keskin şekilde hissedersiniz. Peki bu acılık ne kadar damakta kalır? Gastronomi alanında acılığı ölçen birimle bu sosu daha iyi tanıyabilirsiniz. Acı tatların şiddetini ölçen birim “scoville” olarak bilinir. Bu birime göre wasabinin de bir değeri vardır.

 • Yapılan analizlere göre doğal bir wasabinin scoville değeri 20.000 olarak ifade ediliyor.
 • Eğer wasabiyi tattığınız anda acılık hissetmiyorsanız, bu sos gerçek bir sos değildir.

Wasabi Faydalı Mı?

Uzak Doğu halkının sağlığına dikkat  ederek hazırladığı yemeklere eklenen wasabi, tam bir bağışıklık dostu. Wasabi faydalarını merak edenler için birkaç cümle söylemek istiyoruz:

 • Wasabi antioksidan bir turptan elde edilir. Bu nedenle vücudu arındırma konusunda güçlüdür.
 • Vitamin ve mineral değeri yüksek olan bir bitkiden hazırlandığı için, tüketenlere vitamin desteği sağlar.
 • Bağırsakların çalışmasını hızlandırır. 
 • İçeriğindeki kapsaisin maddesi sayesinde metabolizmanın hızlanmasını destekler. Kilo vermek isteyenler yemeklerine ölçülü miktarda wasabi sosu ekleyerek faydalarını görebilir.
 • Hücre yenileme özelliği olduğundan ötürü, düzenli ve çok az miktarda tüketilen wasabi vücudu her açıdan yeniler.

Wasabi Hangi Ülkeye Ait?

Mutfağımıza çok uzak diyarlardan konuk olan wasabinin ana mutfağı neresidir diye düşünebilirsiniz. Bu konuda size tek bir ülke adı vermek doğru olmaz. Çünkü wasabi Uzak Doğu ülkelerinin ortak bir yemek mirasıdır. Bayır turplarının verimli şekilde yetiştiği ülkeler Çin, Kore, Yeni Zelanda ve Kuzey Amerika’nın bazı kesimleridir. 

Wasabi tek bir bölgeye ait değildir. Bu sosu benimseyen ve turpların yetişmesi için gerekli tarımsal alanı oluşturan ülkelerce anılır. Acılığı ve lezzetiyle dikkat çeken bu sos artık pek çok ülkede masalara konuk olur.

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın:

[instagram-feed]