İki Çocukla #Evdekal

Senenin tam 2.dönemi başlamışken .Çocuklar daha yeni adapte olmak üzereyken. Hop #Evdekal modeline girdik. Bir çocuk oğlan ergen 14 yaşında LGS hazırlığında. Diğer çocuk 9 yaşında  kız 2.sınıf’a gidiyor. Hep beraber uzun soluklu bir kampa girdik.

Milli Eğitim Bakanlığı uzaktan eğitime başladı kısa bir süre sonra. Önce eğitim sınıf öğretmelerinin kendi branşlarında ödev vererek başladı. Ama çoğu öğrenci bundan faydalanamadı. Girilmesi gereken saat diliminde çoğu defa sıkıntı yaşadık.

Aslında evde eğitim ilk başlarda kulağa hoş gelmişti. Biraz erken mi sevinmiştim?:) Evet okula gitmediği için 1/0 önde olacaktık. Ama hiç dışarı çıkamamak. Şöyle bir yorumda yapmak isterim ki. Evet LGS çok önemli bir sınav ama bir TYT \YKS e kadar değil. Tabii bu benim düşüncem. Evet iyi bir lise her zaman için hayata önde başlaman için güzel bir imkan. Ama çocuk iyi ise zaten hangi lisede olursa olsun gidecek bir şekilde. Bir tarafımda acaba mı? demiyor değil.

Bizim zamanımız ne güzeldi ortaokuldan hop okulun yanındaki liseye devam. O mu iyi şimdiki mi bilemedim. Neyse biz evde eğiteme devam ediyoruz. Başta yaşanan sıkıntılı durumlar bir şekilde halı altına süpürüldü. Süpürüldü diyorum çünkü tamamen sıkıntılar bitmedi. Öğretmenlerimiz belli günlerde ve belli saatlerde canlı olarak sınıflarına 1 saat bağlı konu anlatımı,test çözüyorlar. İyi oluyor mu? Evet hiç yokdan bence gayet güzel bir uygulama. Hem bir saat boyunca  hem öğretmenleri ile bilgi alışverişi hem de kısada olsa birbirlerinin seslerini duyuyorlar.

Hiç kolay değil bir çocuğun dışarı çıkmadan, arkadaşları ile sosyalleşmeden hayatını yaşaması. Biz büyükler bile bunalıyoruz.

Kızımın oğluma göre yaşantısı hem daha kolay hem de zor. Ergenim zaten dışarı çok çıkası olan bir çocuk olmadı. Oradan sıkıntı yok. Ama ufağım maalesef arkadaşlarını gezmeyi seven bir kız olduğundan çok zorlandığımız zamanlar olmuyor değil. Evi dağıtsa da  ses etmiyoruz. Yeter ki o mutlu olsun. Ders konusunda öğretmenimiz çok sıkmadan grup vasıtasıyla günlük ödev atıyor. Allah razı olsun tabii ondan. Ama her çocuk farklıdır sözüm meclisten dışarı bazı zamanlar 1-2 satırı yaptırmak bile inanın eziyet oluyor. Ergene lütfen soru çöz hadi şimdi dinlen tekrar başka dersten soru çöz diyebiliyoruz. Ve tabii ki de o da çok itiraz etmeden ders başına geçiyor. Bu olay kızım için daha zor oluyor kimi zaman. Evin içinde sanki sınava hazırlanan oymuş gibi”offf,yeter”kelimeleri ardı ardına sayılıyor. Yani çok fenayız.:) 

Umutlarımız hep var. Bitecek rahata ereceğiz düşüncesi hiç azalmıyor. Çocuklarımız için ruh sağlımız için bunu bu şekilde düşünmek lazım.

Güzel günler yakın inanın .Her şey inanmakla başlar.

#Evdekal Türkiye lütfen.

Tuğba Rakunt

One thought on “İki Çocukla #Evdekal

  1. Oğlumda iki aydan fazladır dışarı çıkmadı ve inanılmaz bunalmış durumda. Bir de tabii işin hareketsiz kalıp kilo almaya başlama olayı var ki, o da çok büyük sıkıntı. İnşallah şu süreç bir an önce biter de herkes eski yaşamına geri döner.

Yazıyı beğendiyseniz bir yorum bırakın: