to top

İsviçre’nin Başkenti Bern’de Gezilecek 6 Yer

Bu yıl tatil fırsatları arasında İsviçre’nin Bern şehrini gezi planlarınıza almanızı öneriyorum. Bern, Aare Nehri’nin mavi-yeşil sularının yemyeşil tepelerinde yer alan eşsiz bir İsviçre kenti. İsviçre’nin başkenti olan Bern, Zürih, Cenevre, Basel ve Lozan’dan sonra ülkenin beşinci en kalabalık şehri olma unvanına sahip. Bern, ülkenin en eski ortaçağ kenti olup, 5.2 kilometre karelik kuleler, katedraller, çarşılar ve tarihi yapılara sahip. Bern turlarının olmazsa olmazı ve yurtdışı turları ile gezilecek 6 yeri sizler için derledik:

zytglogge-bern

1- Zytglogge (Saat Kulesi)

Saat Kulesi (Zeitglockenturm), Bern’in ilk batı şehir kapısıydı (1191 – 1256) ve ilk şehir uzantısının sınırını oluşturdu. Bugün Bern’in en önemli yerlerinden biri ve aynı zamanda simgesi. Süslemeleri ile göz kamaştıran bu astronomik saat, ilk olarak 1530 yılında kuruldu ve hala tüm orijinal mekanik parçaları kullanılıyor.

bern-minster

2- Bern Minster

Bern Katedrali (Das Berner Münster), şehrin en etkileyici Gotik mimarisi ve İsviçre’nin en büyük Medival kilisesi. İnşaat 1421’de başladı ve nesiller boyu farklı şekilde yenilendi veya yeniden inşa edildi. Kulenin ilk 344 basamağını çıkmak için küçük bir ücret vermeniz gerekiyor. Ama en sonunda göreceğiniz o manzara, vereceğiniz paraya ve tüm yorgunluğunuza değecektir.

bundeshaus

3- Bundeshaus (Parlamento Binası)

Bern’de gezilecek yerler listesinde başrolü kapan Parlamento Binası,İsviçre Parlamentosu‘nun merkezi ve İsviçre’de olağanüstü bir siyaset simgesi olma özelliğini taşıyor. 1852-1902 yılları arasında Hans Wilhelm Auer tarafından yaptırılmış olan bu binanda en çok etkileneceğiniz şey, muhtemelen görkemli bakır kubbe olacaktır. İsviçre Meclis Binası, şehrin motifleriyle süslenmiş vitraylı bir kubbe ve 200’den fazla ampulün hipnotik etki yarattığı muhteşem bir avize ile adeta dans ediyor. Parlamento oturumda olmadığında ücretsiz rehberli turlar sayesinde birçok bölümünü gezmeniz mümkün.Tartışma odalarını (Devlet Konseyi ve Ulusal Konsey) ve lobiyi (‘Wandelhalle’), kubbeli salonu görme fırsatını sakın kaçırmayın.

kramgasse-49

4- Einstein Evi (Kramgasse 49)

Alan ve zaman anlayışımızı kökten değiştiren görelilik teorisinin kurucusu olan 20. yüzyıl dehası Albert Einstein, 1903-1905 yılları arasında Bern’deki tarihi bir binanın ikinci katında yaşadı. Bu küçük daire, Einstein’ın görelilik teorisini 1905’te geliştirdiği yerden dahaçok önem taşıyor. Bern turunda kesinlikle görmeniz gereken bu eve adım atar atmaz farklı hislere kapılacağınızı söyleyebiliriz.

altstadt

5- Altstadt (Eski Kent)

  1. yüzyıldan kalma çarşıları ve 16. yüzyıldan kalma çeşmeleri içeren çeşitli dönemlere ait olan Bern eski şehri, ortaçağ kumtaşı sahillerindeki ve dar sokakları dolaşmak için büyüleyici bir yer. Eski şehir, üç tarafı Aare Nehri sularıyla çevrili dar bir tepede yer almaktadır. Ortaçağ kentinin çoğu 18. yüzyılda restore edilmiş fakat orijinal karakterini korumuştur. Tramvaylar düzenli olarak dolaşır ve İnanmalık ve diğer karakterleri tasvir eden heykeller ile dolu birçok çeşme.

rosengarten

6- Rosengarten (Gül Bahçesi)

Rosengarten daha önce bir mezarlıktı ve resmi ve duvarlı bahçeler (223 çeşit gül, birlikte 200 iris), göletler, çeşmeler, çimenler ve bir dizi etkileyici heykel içeren bir park haline getirildi. Rose Garden’dan ortaçağ şehir merkezinin panoramik manzarasını seyredebilirsiniz.

BONUS

  • Gurtenfestival, Bern’in en güzel dağlarından birinin tepesinde, her temmuz ayının ortasında düzenlenen ve dört gün süren popüler bir müzik festivali.
  • Zibelemärit, her kasım ayının dördüncü pazartesi günü düzenlenen geleneksel bir halk festivali. Çevredeki çiftçiler sarımsakla birlikte örgüler halinde dokunmuş 50 ton soğanı getiriyor.
  • Fasnacht, her mart ayında gerçekleşen büyük bir karnaval. Bir maske alarak siz de bu karnavala katılabilir ve Eski Kent’in sokaklarında diğer katılımcılarla birlikte yürüyebilirsiniz.
  • İsviçre Alpleri Müzesi, İsviçre Alpleri’nin doğası ve kültürü hakkında engin bilgiler edinebileceğiniz bir müze.
  • Doğa Tarihi Müzesi’nin koleksiyonu yaklaşık 4 milyon nesne içeriyor. Dev Planggenstock kristallerini ve ödül kazanan “c’est la vie” gibi çağdaş sergileri görebilirsiniz.

Şahika

Tasarlar, çizer, boyar..

Bir Cevap Yazın

})(jQuery)
Önceki yazıyı okuyun:
İlk Online Ayakkabı Alışverişim: Mecrea.com

İnternetten kıyafet alışverişine biraz mesafeliyimdir. Bedeni uyacak mı uymayacak mı diye endişeleniyorum her seferinde. Çoğu zaman beğendiğim ayakkabıyı bile almaktan vazgeçebiliyorum.. ...

Kapat